Սկսած հաղորդակցության որակից, մինչև ֆինանսական կարգավիճակի վատթարացումը և նույնիսկ անձնական հիգիենայի անտեսումը։
Թմրամոլության նշանները տարբեր են, կախված թմրանյութի տեսակից և անհատի օրգանիզմի ամհատական կարողություններից։ Առաջին հերթին անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել անհատի պահվածքի և նրա ֆիզիկական ու հոգեբանական փոփոխությունների վրա։ Հենց արտաքին նշանների շնորհիվ դուք կարող եք հասկանալ թմրամոլության նշանները, ժամանակին տրամադրել օգնություն և կանխել հիվանդության զարգացումը։
Կախվածության հիմնական նշանները
Վարքագծի փոփոխություններ․ Թմրանյութի օգտագործումը առաջացնում է պահվածքի փոփոխություններ, որոնք առկա չէին դրանց կիրառումից առաջ։ Սրանք կարող են ներառել գաղտնապահություն, ինքնամեկուսացում, տրամադրության կտրուկ փոփոխություններ, սեփական հիգիենայի անտեսում, անհանգստության զգացում, ինչպես նաև այս կամ այն պարտականությունները կատարելու ձախողում (օրինակ անձը կարող է հաճախ բացակայել դպրոցից կամ աշխատավայրից)։
Սոցիալական և ֆինանսական խնդիրներ․ Կախվածություն ունեցող անձանց մոտ հաճախ են գրանցվում պարբերական վեճեր, իրավական խնդիրներ, նրանք լքում են աշխատավայրը, կամ հեռանում դպրոցից։ Հաճախ նրանց մոտ առաջանում են ֆինանսական լուրջ խնդիրներ, ինչպես նաև լարված հարաբերություններ ընտանիքի անդամների ու ընկերների հետ։
Ֆիզիկական և հոգեբանական նշաններ․ Թմրանյութերի օգտագործումը առաջացնում է թե՛ արտաքին, և թե՛ հոգեբանական խնդիրներ։ Եթե կարծում եք, որ անձը հակված է թմրանյութերի օգտագործման, ապա նրա մոտ կարող եք նկատել լայնացած բիբեր, կարմրած աչքեր, քաշի կտրուկ կորուստ կամ ավելացում, հավասարակշռության կորուստ, խեղաթյուրված խոսք, մաշկի և մազերի որակի վատթարացում, ընդհանուր հետաքրքրության կորուստ, և նման այլ նշաններ։
Ինչպես օգնել կախվածություն ունեցող անձին
Թմրանյութերն օրգանիզմի վրա թողնում են երկարաժամկետ և կարճաժամկետ ազդեցություն, ոչնչացնելով անհատի ճանաչողական գործառույթներն ու նրա ֆիզիկական ունակությունները։ Նույնիսկ դեղատներից ձեռք բերվող դեղամիջոցները, օրինակ ուժեղ ցավազրկողները, քնաբերբները և հակաալերգիկ միջոցները կարող են առաջացնել թմրամոլության հանդեպ կախվածություն։
Մտերիմ անձի մոտ նկատելով թմրամոլության հանդեպ կախվածության նշաններ, կարևոր է ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ վերականգնման համար և դիմել մասնագետի։ Փորձեք անձին ցույց տալ աջակցություն և համակրանք, քանզի թմրամոլության հանդեպ կախվածությունը հիվանդություն է, պահանջող որակյալ բուժում։
Ահա մտերիմին օգնելու համար մի քանի քայլ
1․ Իրավիճակն ավելի լավ հասկանալու համար ուսումնասիրե՛ք թմրամոլություն հիվանդությունը, դրա ազդեցությունն ու հետևանքները։
2․ Քննարկե՛ք ձեր մտահոգությունները տվյալ անձի հետ, սակայն պատրաստ եղեք նաև նրա կողմից ժխտող պատասխանի։
3․ Խուսափե՛ք լինել դատապարտող, իրավիճակը քննարկեք հնարավորինս մեղմ և հանգիստ պայմաններում, անձի վստահությունը և ուշադրությունը գրավելու համար։
4․ Բացատրե՛ք նրան բուժման կարևորությունը, և առաջարկե՛ք լուծման տարբերակներ։
Թմրամոլության բուժումը
Թմրամոլության հանդեպ կախվածությունից կարելի է ազատվել նաև անցնելով որակյալ վերականգնում մասնագիտացված կենտրոնում։ Դրա համար ձեզ անհրաժեշտ է դիմել օգնության նարկոլոգիական կլինիկայում։ Բացատրե՛ք ձեր մտերիմին, թե ինչպես է անցնելու բուժումը, որպեսզի նրա մոտ չառաջանա անհանգստության և տագնապի զգացում։
Բուժումը կլինիկայում
Նարկոլոգիական կլինիկաներում բուժումն անցկացվում է մի քանի քայլով։
- Գնահատում և ախտորոշում․ անհատի կարիքները հասկանալու և անհատական բուժման ծրագիր կազմելու համար կլինիկաներն անցկացնում են մանրամասն զննում և կարգավիճակի գնահատում։
- Դետոկսիկացիա․ անցկացվում է օրգանիզմի մաքրում՝ մասնագետների վերահսկողության տակ։ Այս միջոցով անձն ավելի հեշտ է հաղթահարում ախտանշանները, դարձնելով բուժման գործընթացն ավելի պարզ։
- Վերականգնման գործընթաց․ կլինիկաներում անձն ունենում է անհատական խորհրդատվության և խմբային թերապիայի հնարավորություններ։ Սրանց միջոցով էլ կարողանում է հասկանալ թմրամոլության պատճառները, ձեռք բերել առողջ հմտություններ դրանք հաղթահարելու և սեփական կյանքը վերակառուցելու համար։
Վերականգնման արդյունքները
Կախվածություն ունեցող անձանց համար թմրանյութի օգտագործումը վերածվում է առաջնային կարևորության, խլելով նրանց ամբողջ էներգիան։ Հետևաբար դրանից ազատվելու գործընթացը կարող է պահանջել երկար ժամանակ, անկախ իրավիճակի բարդությունից։
Բուժման և վերականգնման ընթացքում բարելավվում է անձի ինքնզգացողությունը, վերականգնվում են անձի ճանաչողական ֆունկցիաները, անձը սովորում է ապրել առանց թմրանյութի օգտագործման, ինչպես նաև ամրապնդվում են սոցիալական առողջ կապերը։

Signs of drug addiction
Starting from the communication quality to the deterioration of the financial situation and even neglect of personal hygiene.
The signs of addiction vary depending on the type of drugs and the human body. Human behavior, physical and psychological changes are very helpful in this case. In order to intervene and prevent the situation it is important to recognize the signs as early as possible.
Main characteristics of addiction
Changes in behavior. Drug use sometimes causes behavioral changes that did not exist before. This can include secretiveness, self-isolation, abrupt mood changes, neglect of one’s own hygiene, anxiety, and inability to perform certain duties (such as frequent absences from school or work).
Social and financial problems. People with addiction often have such cases, where they appear with periodic quarrels, problems with the law, dismissal from work or expulsion from school, serious financial problems, and tense relations with family members and friends.
Physical and psychological signs: Drugs cause both external and psychological problems. If you suspect that a person has a tendency to use drugs, then you may notice their dilated pupils, red eyes, sharp loss or weight gain, loss of balance, slurred speech, deterioration of skin and hair quality, loss of general interest, and other similar signs.
How to help someone with addiction
Drugs have long-term and short-term consequences, which are both psychological and physical. Even pharmacy drugs, such as strong painkillers, sleeping pills, and antiallergics, can be abused and lead to the development of drug addiction.
After recognizing the signs, it is important to approach the situation with sympathy and support, since drug addiction is a complex medical and psychological problem that requires serious treatment.
Here are some steps to support the person
1 ․ To better understand the situation, study drug addiction, its impact, and consequences.
- Share your concerns with the person in question, but be prepared for a negative response as well.
- Avoid condemnation, discuss the situation in the mildest and calmest possible atmosphere in order to gain their trust and attention.
- Explain the importance of treatment and suggest solutions.
The treatment of drug addiction
Treatment can be carried out both at home and in a Narcology clinic. When treated from home, create a healthier environment for the person because the recovery process is long and complex itself. Also, get them to see a psychologist, and try to spend more time with them.
Although treatment at home is also effective, it is sometimes better to seek help from a clinic. In this case, explain how the treatment will take place so as not to trigger anxiety and doubts.
Treatment in the clinic
Here the treatment goes through several stages
Assessment and diagnosis: To understand a person’s needs and draw up an individual treatment plan, clinics conduct a thorough examination and assessment of the condition.
Detoxification: carried out under the supervision of specialists to clean the body. It helps a person cope with symptoms and facilitates treatment.
Recovery process: in clinics, a person has the opportunity to consult individually and in group therapy. Thanks to them, it is possible to understand the causes of addiction, acquire healthy skills, overcome the causes, and rebuild one’s life.
Recovery results
For addicted people, drug use becomes a priority, taking away all their energy. Therefore, regardless of the situation’s complexity, getting rid of this can take a long time.
During treatment and recovery, well-being, skin, and hair quality improve. Skin is restored and hair can grow and be more radiant. While some scars may remain, the ability and process of physical and psychological recovery matter most.