Ինչպես ցանկացած այլ կախվածությունների դեպքում, խաղամոլությունը նույնպես ազդում է կյանքի տարբեր գործոնների վրա։ Այն վնասում է հոգեկան, ֆինանսական և իհարկե սոցիալական կարգավիճակը։
Եվ ինչպես կախվածության այլ տեսակների դեպքում, խաղամոլությունը նույնպես կարող է բուժվել և վերականգնվել, որի ընթացքը կարող է անցնել ինչպես տնային պայմաններում, այնպես էլ կլինիկայում՝ մասնագետների հսկողության տակ։
Խաղամոլությունից ազատվելու համար անհրաժեշտ է հասկանալ թե ինչ է դա, ինչպես է բուժվում, և ինչով ու ինչպես կարող է օգնել նարկոլոգիական կլինիկան։
Խաղամոլությունը՝ կոմպուլսիվ մոլախաղային կախվածություն կամ պաթոլոգիական խաղամոլություն է, որը նաև սեփական իմպուլսների նկատմամբ վերահսկողության կորուստն է։ Խաղամոլության դեպքում անձի մոտ նկատվում է կախվածությունը կառավարելու դժվարություններ, չնայած դրանց կործանարար հատկություններին ուղղված ինչպես սեփական կյանքի այնպես էլ ընտանիքի նկատմամբ։
Խաղամոլության վառ նշան է խաղալ շարունակելու անհաղթահարելի ցանկությունը, հաշվի չառնելով դրա վնասակար հետևանքները։ Ժամանակի ընթացքում անձը կարող է սկսել խաղալ ներդնելով ավելի մեծ գումարներ, ինչին էլ կհետևեն շարունակաբար աճող կորուստները։
Խաղամոլների մոտ ամենատարածված հոգեբանական խնդիրներն են անհանգստությունը, դյուրագրգռությունը, տագնապի բարձր զգացողությունը, անօգնականության և դեպրեսիվ զգացմունքները։
Նարկոլոգիական կլինիկայի դերը
Բժշկության ոլորտը, որը կենտրոնացած է կախվածության բուժման վրա, կարող է նաև օգնել խաղամոլության վերականգնման հարցում: Այս խնդիրն ունեցող բոլոր անձանց համար կլինիկան տրամադրում է զուգահեռ մոտեցում:
Բուժման գործընթացում ներգրավված են տարբեր մասնագետներ, ովքեր իրենց գիտելիքները ուղղորդում են հիվանդի անվտանգ և արդյունավետ վերականգնմանը։
Նարկոլոգները, ադիկտոլոգները կախվածության մասնագետներ են, ովքեր մասնագիտացած են կախվածության հիմքում ընկած խնդիրները հասկանալու և կանխարգելելու գործում: Կախվածության ֆիզիկական, հոգեբանական և էմոցիոնալ բաղադրիչների վերաբերյալ նրանց ըմբռնումը օգնում է ցանկացած կախվածության բուժման ժամանակ։
Նարկոլոգիական կլինիկան օգտագործում է կոգնիտիվ վարքային թերապիան որպես հոգեբանական թերապիայի գործիք։ Դրա նպատակը կործանարար վարքի՝ այդ թվում մոլախաղերի հանգեցնող մտածելակերպը փոխելն է։
Վերականգնման Ծրագիրը Ռեհաբ Կենտրոնում
Թե ինչպես ազատվել խաղամոլությունից, գոյություն ունեն բուժման մի քանի տարբերակներ։ Օրինակ՝ որոշ թմրամոլների համար կարող է նշանակվել դեղորայքային բուժում, մյուսների համար՝ հոգեբանական թերապիա, իսկ մնացածի համար՝ երկու տարբերակներն էլ:
Կլինիկան յուրաքանչյուր հիվանդի համար մշակում է ընդհանուր և անհատական բուժման ծրագիր, որը հաճախ սկսվում է նախնական գնահատմամբ՝ հասկանալու կախվածության աստիճանը, համակցված հոգեբուժական խանգարումները և անհատի ընդհանուր առողջական կարգավիճակը։
Այստեղ նաև իրականացվում է հոգեթերապևտիկ աշխատանք, որը նույնպես ներառում է խմբային և անհատական մոտեցում։ Թերապիան օգնում է անձին գիտակցել սեփական կարգավիճակը և միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը հաղթահարելու նպատակով։
Այն մշակվում է հոգեբանների կողմից և ներառում է թերապիաների մի շարք տեսակներ՝ կոգնիտիվ-վարքային, ռելաքսացիոն, ինչպես նաև մասնագետի աշխատանք հիվանդի ընտանիքի հետ, քանզի հիվանդի հարազատների կողմից աջակցությունն ու ներգրավվածությունը մեծ նշանակություն ունեն անձի ապաքինման հարցում։
Որպես լրացուցիչ թերապիա, որոշ դեպքերում հնարավոր են նաև դեղորայքային միջամտություններ։ Դրանք կարող են օգնել դեպրեսիվ, սուիցիդալ վարքի, անքնության և խուճապի դեպքերում։ Նման դեպքերում նշանակված դեղամիջոցները կարող են մեղմացնել խաղամոլությամբ ախտորոշված անհատի ախտանշանները։
Վերականգնողական ծրագիրը թերապևտիկ բուժման կարևոր բաղադրիչ է՝ ուղղված խաղամոլին առողջ կյանքը վերադարձնելուն։ Կլինիկայում վերականգնվող անձանց հաջողվում է վերադարձնել նախկինում առկա մոտիվացիան և կյանքի որակը բարելավելու ցանկությունը։ Վերականգնողական ծրագիրը նույնպես, հիմնվում է անհատական կարիքների և կարգավճակի հիման վրա՝ անձի իրավիճակին համապատասխանելու համար։
Դեղորայքներ և թերապիա
Որոշ դեպքերում հիվանդին կարող են տրվել դեղամիջոցներ՝ հոգեկան բարեկեցությունը բարելավելու համար: Օրինակ՝ հակադեպրեսանտներ, հանգստացնող և այլ դեղամիջոցներ, որոնք օգնում են նվազեցնել մոլախաղից կախվածության ախտանիշները։
Կախվածությունը ազդում է ոչ միայն անձի վրա, այլ նաև նրա անմիջական շրջապատի` ընտանիքի և ընկերների վրա: Ընտանեկան թերապիան այս դեպքում ունի արդյունավետ ազդեցություն։
Կոգնիտիվ վարքագծային թերապիան (CBT) վերականգնման ծրագրի մի մասն է և երբեմն ծառայում է որպես այս ծրագրերի օժանդակ միջոց: Թերապիայի այս տեսակն օգնում է անձանց հասկանալ և փոխել վատ սովորություններն ու վարքագիծը, բարելավել սեփական հուզական աշխարհը և մշակել հաղթահարման ռազմավարություններ: Խաղամոլության դեպքում այն օգնում է փոխել խաղի նկատմամբ վերաբերմունքը։
Ընտանեկան թերապիան օգնում է վերականգնել կախվածության պատճառով խաթարված ընտանեկան հարաբերությունները և անձանց տալիս է իրավիճակի ավելի լայն պատկերացում, որի շնորհիվ հնարավոր է դառնում իրավիճակին մոտենալ աջակցությամբ և հասկանալ, թե ինչպես օգնել կախվածություն ունեցող անձին։
Խաղամոլության բուժում
Խաղամոլության բուժումը երկարաժամկետ գործընթաց է, և ինչպես մնացած կախվածությունների դեպքում, այս հիվանդության ախտանշանները նույնպես, կարող են արտահայտվել անձի ամբողջ կյանքի ընթացքում։
Վերականգնումն աջակցելու համար խաղամոլը կարող է մասնակցել հետվերականգնողական խմբակների հանդիպումներին, որտեղ նույն խնդիրն ունեցող անձինք կարողանում են աջակցել միմյանց, հասկանալ միմյանց խնդիրը, և օգնել միմյանց պահպանել առողջ ապրելապերպը։
Առողջ սովորությունները, ինչպիսիք են ֆիզիկական վարժությունները, բավականաչափ քունը, սննդի որակն ու քանակը, նույնպես օգնում են ազատվել խաղամոլությունից: Ավելին, հոբբիներն ու հետաքրքրությունները մարդուն տալիս են նպատակ խուսափել վատ սովորություններից։
Որպես եզրակացություն, կարող ենք նշել, որ խաղամոլությունը լուրջ հոգեբանական խնդիր է, որի բուժումը պահանջում է համապատասխան բուժում և լուրջ աջակցություն ընտանիքի ու ընկերների կողմից։
Անկախ նրանից՝ բուժումը կլինի թերապևտիկ, դեղորայքային, թե երկուսը միաժամանակ, նարկոլոգիական կլինիկան կարող է օգնել կախվածություն ունեցող անձանց վերականգնել կյանքի առողջ հոգեբանական և որակական ռիթմը:
Խաղամոլությունը մոլախաղերի հանդեպ պաթոլոգիական հակվածությունն է, այն կախվածության հիվանդություն է։ Այսպիսով, հարկավոր է նկատի ունենալ, որ ցանկացած կախվածություն ունի խորը հոգեբանական արմատներ և ժամանակի ընթացքում կարող է վերածվել անհանգստության լուրջ պատճառի։

Важность финансового консультирования
Как и другие зависимости, игровая зависимость поражает на различные сферы жизни. Это наносит ущерб психологическому, финансовому и, конечно же, социальному статусу.
И как и в случае с другими видами зависимости, игромания также имеет возможность лечения и реабилитации, которая может проводиться как в домашних условиях, так и в клинике под наблюдением специалистов.
Для того, чтобы избавиться от игромании, необходимо понимать, что это такое, как лечится, чем и как может помочь наркологическая клиника.
Игроминия, также называемая компульсивной игровой зависимостью,  или патологической игровой зависимостью, — это нарушение контроля над своими импульсами. При игромании человек не может контролировать свою пристрастие к азартным игре, несмотря на то, что она разрушающе влияет как на его собственную жизнь, так и на семью.
Явным признаком игромании является неконтролируемое желание продолжать играть, несмотря на пагубные последствия. Со временем человек может играть в азартные игры, вкладывая более крупные суммы, что будет сопровождаться непрерывными растущими потерями.
Наиболее распространенные психологические проблемы, которые возникают у игроков — беспокойство, раздражительность, повышенная тревожность, чувство беспомощности, депрессивные чувства.
Роль наркологической клиники
Область медицины, которая фокусируется на лечении зависимости, также может помочь в реабилитации игромании. Клиника предоставляет комплексный подход для всех людей с данной проблемой.
В процессе лечения задействованы различные специалисты, которые направят свои знания на безопасное и эффективное выздоровление пациента.
Наркологи, аддиктологи — специалисты по зависимостям, специализируются на понимании и предотвращении основных проблем зависимости. Их обширное понимание физических, психологических и эмоциональных компонентов зависимости — лечения любой зависимости.
Наркологическая клиника как инструмент психологической терапии использует когнитивно-поведенческую терапию. Она направлена на то, чтобы изменить мышление, которое приводит к разрушительному поведению, в том числе и к азартным играм.
Программа Выздоровления в Реаб Центре
Когда дело доходит до игровой зависимости, существует несколько методов лечения. Например, для некоторых зависимым могут быть показаны медикаментозное лечение, для другим — психологическая терапия, а для остальных — оба варианта.
В клинике разрабатывается общая и индивидуальная программа лечения для каждого пациента. Эта программа лечения часто начинается с предварительной оценки, чтобы понять степень зависимости, сопутствующие психические расстройства и общее состояние здоровья человека.
Здесь также проводится психотерапевтическая работа, которая также включает в себя групповой и индивидуальный подход. Терапия помогает человеку осознать свой статус и принять меры для преодоления ситуации.
Она разрабатывается психологами и включает в себя различные виды терапии: когнитивно-поведенческую, релаксационную, а также профессиональную работу с семьей пациента, поскольку поддержка и вовлеченность родственников больного имеют большое значение для выздоровления человека.
В качестве дополнительной терапии в некоторых случаях возможно и медикаментозное вмешательство. Это может помочь в случаях депрессии, суицидального поведения, бессонницы и паники. В таких случаях назначенные лекарства могут облегчить симптомы у человека с диагнозом игровой зависимости.
Программа реабилитации – важная составляющая терапевтического лечения, направленная на возвращение игрока к здоровой жизни. Людям, выздоравливающим в клинике, удается вернуть прежнюю мотивацию и желание улучшить качество жизни. Программа реабилитации также основана на индивидуальных потребностях и ситуации, чтобы соответствовать ситуации человека.
Лекарства и терапия
В некоторых случаях пациенту могут быть назначено медикаментозное лечение, предназначенно для улучшения психического самочувствия. Например, антидепрессанты, успокоительные и другие средства, которые помогают уменьшить симптомы игровой зависимости.
Зависимость оказывает влияние не только на него лично, но и на его ближайшее окружение — на его семью и друзей. Семейная терапия в подобном случае работает очень эффективно.
Когнитивно-поведенческая терапия — часть программы выздоровления, иногда служит дополнением к этим программам. Этот вид терапии помогает людям понять и изменить вредные привычки и поведение, улучшить эмоциональный мир и разработать стратегии преодоления. В случае игровой зависимости — помогает изменить отношение к игре.
Семейная терапия помогает восстановить отношения, которые были подорваны зависимостью, и дает людям более широкое представление о ситуации, которая поможет им подойти к ситуации с поддержкой, и узнать как помочь игроману.
Лечение игромании
Лечение от игровой зависимости — длительный  сложный процесс. Как и другие зависимости, симптомы этой болезни могут проявлятся в течение всей жизни.
Чтобы поддерживать выздоровление, игроману нужно посещение встречи пост-восстановительных групп, которые представляют собой сообщество людей, понимающих ситуацию, прошли через нее, и сейчас также пытаются поддерживать здоровый образ жизни.
Полезные привычки, такие как физические упражнения, достаточное количество сна, качество и количество пищи, также помогают в выздоровлении от игровой зависимости. Более того, увлечения и интересы дают человеку цель избегать вредных привычек.
Подводя итог, скажем, что зависимость от азартных игр — это серьёзная психологическая проблема, для излечения которой требуется правильное лечение и серьезная поддержка со стороны семьи и друзей.
Вне зависимости от того, будет лечение терапевтическим, медикаментозным или обоими вариантами одновременно, наркологическая клиника может помочь людям с зависимостью восстановить здоровый психологический и качественный ритм жизни.
Игромания  — патологическая склонность к азартным играм — это болезнь зависимости. Однако необходимо учитывать, что любая зависимость имеет глубокие психологические корни и со временем превращается в серьезную причину для беспокойства.